Fotbal

Historie fotbalu

Hra podobná fotbalu je doložena už ve starověku a je to čínské cchu-ťü (nevím jak ji doložili, ale je to nejspíš tak). Tato hra se hrála už ve 2. století před naším letopočtem a je předchůdkyní fotbalu, ale mezi fotbalem a cchu-ťü není spojení co se týče vývoje. I v Řecku a Římě se hrálo mnoho míčových her a některé z nich se hráli nohama, například stejně jako vzdálená předchůdkyně fotbalu, římská hra harpatsum. Ve středověku se hrálo hodně her podobné dnešnímu fotbalu, ale jejich pravidla se výrazně lišila od pravidel dnešního fotbalu.

Vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii v 16. století (to, co je vpravo, je jiný předchůdce fotbalu a to ve Florencii v 17. století). Soukromé školy v anglii v té době začali svým žákům nutit sport. Ale každá ze škol používala vlastní pravidla a byly uzpůsobeny podle podmínek (velikost hřiště apod.). A navíc ještě k tomu se pravidla postupně měnila, takže postupem času vznikly dvě hlavní formy fotbalu. V té první (používané např. v Rugby, Marlborough či Cheltenhamu) hráli hráči pomocí rukou a v druhé (např. na Etonu, Harrow, Westminsteru či Charterhouse) se hrálo pomocí nohou.

V 40. letech 19. století začali v Anglii stavět železnice (ne ty školy) a tudíž začala i železniční doprava. To umožnilo pořádání zápasů mezi jednotlivými školami. Problém byl v tom, že každá škola měla jiná pravidla, protože hru pojala jinak a kvůli tomu meziškolní zápasy ve fotbale bylo prakticky nemožné uskutečnit. Aby se tento malý problém vyřešil, tak se v roce 1848 sešlo 14 zástupců škol na jednání, jehož výsledkem byla první jednotná sada pravidel, tzv. Cambridgeská pravidla. Tato pravidla dávala přednost kopáním do míče, než nošením míče v rukou, ale také dovolovala čisté zachycení míče rukama.

Jak tak trochu sjednocovali, tak to postupně vyůstilo k založení "The Football Association", prvního oficiálního fotbalového sdružení na světě a psalo se datum 26. říjen 1863. Po několika setkání členů této "asociace" vytvořili sadu pravidel (asi na základě Cambridgeských pravidel), která ale neobsahovala žádné pravidlo dovolující běh s míčem v ruce, držení míče pomocí rukou v hracím poli nebo podrážení protivníka s míčem. Právě kvůli těmto úpravám zástupce Blackheathu asociaci opustil spolu s několika dalšími zástupci a právě s těmito kluby jejichž zástupci odešli spolu s ním založili roku 1871 "Rugby Football Union", čímž vzniklo rugby nebo také americký fotbal jako sport odlišný od kopané.

Poté se začal fotbal velice rychle šířit a dnes hrají fotbal lidé po celém světě ve více než 200 zemích a pravidleně ho hraje více jak 240 miliónů lidí.

Pokud vám předešlý článek (celý) připadal trošíčku podobný článku o fotbale na wikipedii, tak asi i pochopíte že jsem z této stránky musel trochu čerpat.